Rajd Wiosna z Artystą 24.03.2018

Rajd rozpoczął się tradycyjnie już zbiórką o godz. 8.40, co dla niektórych zapisanych uczestników okazało się godziną zbyt wczesną. Więc spotkaliśmy się w dość niewielkim gronie – siedmiu osób pod naszą szkołą, w której odbywał się tego dnia dzień otwarty. Po zapoznaniu z zasadami zawartymi w Karcie Turysty, oraz dyscyplinami turystyki kwalifikowanej wyruszyliśmy w stronę ul. Sportowej, gdzie podziwialiśmy rozmiary pierwszego z wielu odwiedzonych przez nas pomników przyrody – topoli białej. Próbowaliśmy objąć za pomocą połączonych ramion pień drzewa, który na wysokości pierśnicy ma obecnie 4,5 m. Bezlistne drzewo wygląda ciekawie ponieważ znajduje się na nim wiele olbrzymich zielonych bombek – kulek jemioły półpasożyta, który niewątpliwie osłabia to drzewo. kolejnymi obiektami pomnikowymi zobaczonymi przez na na rajdzie były modrzewie europejskie przy ul. Ogrodowej, oraz jarząby szwedzkie, kasztan jadalny oraz buki pospolite, w tym jeden odmiany purpurowej przy ul. Piłsudskiego. Przechodząc przez tę ulicę, a śmiało można powiedzieć, że w pierwszych dziesięcioleciach XX w. była to najpiękniejsza ulica w niemieckim Koszalinie, zwiedzaliśmy okazałe budynki nazywane także pałacykami, z których neoklasycystyczny, ten po byłym muzeum, niestety wciąż niszczeje. Mieliśmy okazję zobaczyć także egzotyczne drzewo, jedne z najpiękniejszych w Polsce – skrzydłorzech Kaukaski rosnący przy ul. Moniuszki. Rozwiązaliśmy także zagadkę związaną z tym drzewem w celu odszukania skrytki geocache. Idąc dalej wstąpiliśmy do zieleńca różanego, gdzie widzieliśmy wiecznie zielone cisy. Następnie ruszyliśmy w kierunku ścieżki edukacyjno przyrodniczej o wdzięcznej nazwie „Szlak Sójki”, gdzie zrobiliśmy pierwszy postój na placu zabaw. Nie odpoczywaliśmy długo, ponieważ czekał na nas już pan Zygmunt Wujek, koszaliński rzeźbiarz, z którym byliśmy umówieni na wizytę.

Kiedy doszliśmy na ulicę rzeźbiarza zaskoczył nas widok przed domem oraz podwórko, całe zastawione różnymi wytworami artystycznymi – pomnikami, rzeźbami a nawet zabytkowymi pojazdami. Zostaliśmy bardzo mile przyjęci, artysta napalił w kominku i przyjął nas w pokoju gościnnym również zastawionym różnymi artefaktami, które bardzo chętnie oglądaliśmy. Pan Zygmunt chętnie opowiadał o sobie i swojej pracy, pokazywał nam zdjęcia pomników stworzonych przez siebie. Odwiedziliśmy także jego pracownie, widzieliśmy aktualnie wykonywaną przez niego płaskorzeźbę z piaskowca. Spędziliśmy tam aż dwie godziny a było to dla nas niezapomniane spotkanie, a pan Wujek zaprosił nas w maju na warsztaty z rzeźby w glinie, z których chętnie skorzystamy.

Z domu rzeźbiarza udaliśmy się w kierunku lasu na ścieżkę edukacyjno przyrodniczą „Góra Chełmska” po drodze widzieliśmy kolejne pomniki przyrody: zabytkowy buk oraz aleję dębów przy ul. Zdobywców Wału Pomorskiego. W lesie także zrobiliśmy postój, wtedy wyjedliśmy resztę naszych zapasów, odbyły się konkursy z drobnymi nagrodami min. książkami „Poradnik młodego turysty”, w konkursach najbardziej wykazała się Marysia Grabowska Królik. Droga powrotna wiodła nas przez ul. Słupską w kierunku ul. Rolnej, stamtąd przez pola podożynkowe udaliśmy się prosto pod naszą szkołę, gdzie nasz rajd się zakończył. Uczestnicy zdobyli 15pk.t na Odznakę Turystyki Pieszej oraz 40pkt. na odznakę turysta przyrodnik Były to bardzo miłe chwile dla wszystkich uczestników. Do zobaczenia  ponownie na turystycznym szlaku!


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s