Rajd na Światowy Dzień Turystyki 23.09.2017

Rajd rozpoczął się w nietypowym miejscu a mianowicie na Cmentarzu Komunalnym w Koszalinie, było to miejsce zbiórki uczestników. Pogoda była niesprzyjająca – siąpiąca mżawka nie zapowiadała ładnego dnia, ale prawie wszyscy uczestnicy z naszego koła Presto zgłosili się i odebrali plakietki. Zaraz także zostaliśmy przywitani przez przodowników i prowadzących Rajd przewodników, dowiedzieliśmy się, że hasłem tegorocznego Światowego Dnia Turystyki jest: Turystyka zrównoważona narzędziem rozwoju. Później przeszliśmy pod grób rodzinny Wieruszewskich, aby uczcić pamięć bohaterów, którzy walczyli o wolną Polskę. Po wysłuchaniu przemówienia nad mogiłą udaliśmy się do autokaru, którym przejechaliśmy na miejsce rozpoczęcia wędrówki czyli do Maszkowa. Stamtąd udaliśmy się szlakiem czerwonym- Józefa Chrząszczyńskiego powojennego działacza PTTK na tych terenach, upamiętnionego w ten sposób, następnie szliśmy szlakiem zielonym- kamieni granicznych. Mieliśmy okazję zobaczyć dwa z zachowanych kamieni, z wykutymi znakami wskazującymi na granicę dóbr należących do klasztoru cysterek oraz włości należących do Koszalina. Podczas wędrówki rozpogodziło się i do końca rajdu było pogodnie i ciepło. Taka pogoda sprzyja grzybobraniu, wielu piechurów penetrowało leśne ostępy w ich poszukiwaniu  i mogło pochwalić się wieloma wspaniałymi okazami, my również odnaleźliśmy kilka jadalnych grzybków.

Swoją przygodę z turystyką na tym rajdzie rozpoczęło trzech uczniów z naszej szkoły: Lena Dubiel z mamą, Franek Dolak, Weronika Jany – są to nowi piechurzy, którzy dołączą mam nadzieję już niedługo do szeregów PTTK. W imprezie towarzyszyła nam pani Ela Małecka Kościółek, która dzielnie nam pomagała, także w organizacji konkursu plastycznego, za co bardzo dziękuję. Podziękowania należą się również „starym” rajdowiczom min. Zuzi Rudnik, Sarze Jagła które były bardzo pomocne. Rajd zakończył się dość szybko i nie wszyscy byli z tego zadowoleni, ponieważ odcinek wędrówki nie był długi, ale dzięki temu był czas na odpoczynek i zabawę na terenach rekreacyjnych w Dzierżęcinie. To tam właśnie odbył się, wspomniany już przeze mnie, konkurs plastyczny oraz krajoznawczy. W konkursie plastycznym dla młodszych dzieci, każdy uczestnik otrzymał upominek, były także przyznawane miejsca, a było ich aż osiem. W konkursie wiedzy krajoznawczej natomiast przyznano trzy miejsca w dwóch grupach wiekowych. Z naszego Presto Marcelina Ruczyńska zdobyła II miejsce – gratulacje szybkiego opanowania materiału konkursowego!

Na zakończenie imprezy jak zawsze było miejsce na rozdawanie dyplomów, nagród i odznak. Stanisław Grabowski Królik otrzymał odznakę w stopniu mały brązowy za przejście 100 km i Alicja Kowalik otrzymała odznakę w stopniu popularnym za pokonanie 60 km. Życzę Wam jeszcze więcej zapału w pokonywaniu kolejnych kilometrów!

Emilia Raczyńska – opiekun SKKT PTTK Presto

 


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s