Rajd Miejscami kultu św.Jana Pawła II

Pierwszy dzień października – rozpoczął się ładną pogodą, co nas uczestników Rajdu bardzo ucieszyło, ponieważ przeczyło to niezbyt optymistycznym prognozom. Miejscem zbiórki i zarazem rozpoczęcia trasy pieszej, była ulica Piłsudskiego przy Centralnym Ośrodku Szkolenia Straży Granicznej. Miejsce wybrane zostało nieprzypadkowo, ponieważ na terenie Ośrodka znajduje się obelisk upamiętniający przystanek na pielgrzymiej drodze Jana Pawła II podczas pobytu w Koszalinie, a konkretnie moment zmiany pojazdu na papamobile. Mogliśmy wejść na teren po uzyskaniu odpowiedniego pozwolenia, z tym większą przyjemnością obejrzeliśmy monument niedostępny na co dzień dla osób z zewnątrz.

Drugim miejscem związanym z IV pielgrzymką Jana Pawła II w naszym mieście jest parafia Świętego Ducha. Tam się udaliśmy, aby oddać cześć relikwiom znajdującym się w kościele, zobaczyć pamiątkową bramę oraz jakże wymowne 10 tablic z Dekalogiem, z którego papież w Koszalinie zwrócił szczególną uwagę na pierwsze przykazanie. Potem ruszyliśmy w kierunku Placu Polonii, aby zobaczyć dąb Jana Pawła II Honorowego Obywatela Koszalina, tam miał miejsce konkurs z nagrodami na temat pielgrzymki papieża do Koszalina. Następnie poszliśmy do parafii Podwyższenia Krzyża Świętego, aby pomodlić się w kaplicy adoracji przy relikwiach zawierających kroplę krwi świętego Jana Pawła II, stamtąd poszliśmy w kierunku katedry gdzie mamy pomnik papieża wykonany przez Annę Grabiwodę. Cokół pomnika i tablica została wykonana przez Zygmunta Wujka naszego koszalińskiego rzeźbiarza. Ciekawostką tego pomnika jest umieszczony z tyłu w cokole kamień z kamieniołomów Solvay w których w czasie wojny pracował Karol Wojtyła. Pomnik i tablica upamiętnia pielgrzymkę ale także to, że papież był osobiście w Katedrze pierwszego dnia pielgrzymki wieczorem, gdzie odprawił nabożeństwo różańcowe transmitowane na cały świat za pośrednictwem Radia Watykańskiego. Noc papież spędził w Seminarium Duchownym, w kierunku którego wyruszyliśmy z Katedry, odwiedzając „po drodze” podwórze Archiwum Państwowego aby przypomnieć o 750 – cio leciu powstania miasta Koszalina.

Po przejściu 13 km, dotarliśmy do Wyższego Seminarium Duchownego, gdzie zostaliśmy bardzo mile powitani przez jednego z kleryków, który oprowadził nas po gmachu opowiadając jak wygląda seminaryjne życie, zaprowadził nas także do kaplicy w której modlił się papież. Przed budynkiem mogliśmy zobaczyć niezwykły pomnik, wykonany przez pana Zygmunta Wujka zatytułowany „Anioł pokoju”, został on wykonany na powitanie papieża. Zawiera w sobie dwa kamienie młyńskie z pobliskiej wsi Głęboczek, gdzie Karol Wojtyła odpoczywał będąc w tych okolicach na kajakach. Na terenie Seminarium mamy także dąb o imieniu papieża, jest to drzewko wyjątkowe, ponieważ wyrosło z nasion pobłogosławionych w Rzymie podczas pielgrzymki leśników właśnie przez Jana Pawła II.

Na zakończenie mogliśmy upiec kiełbaski przy ognisku, które zorganizowano dla nas na terenie Centrum Edukacyjno Formacyjnego. Wszyscy uczestnicy dzięki tej wycieczce nie tylko poznali słowa papieża oraz miejsca związanie z jego pielgrzymką do Koszalina, ale zdobyli odznakę „Miejsca Kultu św. Jana Pawła II”.

Organizatorzy: Emilia Raczyńska – SKKT PTTK Presto, Kazimierz Raczyński Koło Terenowe PTTK

img_0093

barka
Barka Szczecin 16.10. 2016

slad


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s